אגרילנד

רכישת קרקע חקלאית - כל ההצעות וכל המידע הרלוונטי למשקיע הישראלי

כיצד בודקים את מצבה התכנוני של קרקע חקלאית?

אחד הפרמטרים המרכזיים המשפיעים על ערכה הכלכלי של קרקע חקלאית היא האופן בו הקרקע מוגדרת בתוכניות המתאר הרלוונטיות, החל מתוכניות מתאר מקומיות, דרך תוכניות מתאר מחוזיות וכלה בתוכניות מתאר ארציות.


כיצד אם כן, יכול המשקיע הממוצע לבצע בדיקה בעניין זה לגבי שטח חקלאי המוצע לו לרכישה?

הדרך הקלה והמקצועית ביותר היא לשכור את שירותיו של בעל מקצוע מתחום הנדל"ן על מנת שיערוך עבורכם את הבירור מול תוכניות המתאר. הפריחה בשוק הנדל"ן החקלאי הביאה מספר לא מבוטל של חברות ובעלי מקצוע להציע את שירותיהם למשקיעים בעניין זה. בעלי המקצוע המתאימים לעניין זה הם: עו"ד המתמחים בנדל"ן חקלאי, אדריכלים ושמאי מקרקעין.

במידה והחלטתם לאמץ אופציה זו, מומלץ כמובן להשתמש בשירותי של בעל מקצוע מנוסה, אשר יכול להציג ולהוכיח את ידיעותיו בתחום. היתרון העיקרי הטמון בשכירת שירותיו של איש מקצוע היא יכולתו לקרוא מסמכים תכנוניים ולפרש עבורכם את ממצאיו ומשמעותם בשפה ברורה ומובנית. החיסרון העיקרי בדרך פעולה זו היא כמובן העלות הכרוכה בה.

מעדיפים את הגישה העצמאית?

במידה והחלטתם לצלול לתחום ולבצע את הבדיקה בעצמכם, עליכם לבקש מן החברה המציעה לכם לרכוש אדמה חקלאית, את המידע המדויק לגבי מיקומו של המגרש המוצע. מידע זה מופיע בצורת צירוף שני נתונים פשוטים: מספר גוש ומספר חלקה.

לאחר שקיבלתם לידיכם נתונים אלו, הדרך הקלה ביותר לבצע את הבדיקה היא לגשת לאתר מנהל מקרקעי ישראל. באתר זה תוכלו באמצעות הזנת מספר גוש ומספר חלקה, לצפות בכל תוכניות המתאר הרלוונטיות למגרש המסוים.

את הבדיקה באתר המנהל ניתן לבצע לגבי הן אדמות מנהל והן לגבי קרקעות בבעלות פרטית, שכן במאגר האתר מופיעות רובן המוחלט של תוכניות בניין הערים בישראל. אפשרות נוספת היא לגשת לאתר הוועדה הרלוונטית ולבדוק האם המידע מופיע בו. למרבה הצער הועדות המקומיות והמחוזיות בישראל אינן פועלות תחת מדיניות אחידה ויש ועדות הפועלות ברמת שקיפות גבוהה יותר לציבור מאחרות. את תוכנית המתאר הארצית הרלוונטית – תמ"א 35 - תוכלו למצוא באתר משרד הפנים.

לאחר שאיתרתם את התוכניות הרלוונטיות לכם, תאלצו לבצע תהליך למידה מסוים, שכן קריאת הנתונים המופיעים בתוכניות המתאר הרלוונטיות (גם כמסמך וגם על גבי מערכת נתונים גיאוגרפית) והבנת משמעותם, היא עניין מורכב מעט המצריך מעט ידע מקצועי.
עם זאת, במידה ומצאתם את התוכנית הרלוונטית מוצגת על גבי מערכת מידע גיאוגרפית (GIS, מעין מפה אינטראקטיבית המציגה שכבות מידע שונות), קריאת הנתונים תהיה קלה יותר מאשר בקריאת מסמך המתאר את הוראות התוכנית. גם במקרה זה למרבה הצער, לא כל התוכניות מוצגות באתר האינטרנט גם על גבי מערכת מידע גיאוגרפית.

מעוניין להשקיע בקרקע חקלאית?

לקבלת הצעות להשקעה בקרקע חקלאית

מלא את פרטיך ונציגי חברות הנדל"ן יצרו עמך קשר

לקבלת מידע על פרויקט, הקליקו על השורה הרלוונטית

כתבות נצפות

חדש באתר